Líza Simpsonová

27. srpna 2013 v 21:43 | Ver
Líza Marie Simpson je charismatická osmiletá holčička, která převyšuje standardní úroveň inteligence dětí jejího věku. Také je morálním centrem své rodiny. Líziny koníčky jsou například hra na saxofon a kytaru, jízda a starost o koně a zájem v různých studiích. Ve škole je Lízina popularita ne příliš slavná, protože je považována za šprtku, takže má pouze pár přátel. Líza je velmi chytrá, zábavná a nezávislá dívka, která se soustředí na všechny své cíle, kterých se neustále snaží dosahovat. Ve věku osmi let je členkou MENSY s IQ 159.Pozor: Následující část textu může obsahovat vyzrazení děje a osudu postavy!

Inteligence

Již bylo zmíněno, že Lízino IQ je 159. Je vysoce postavenou členkou MENSA Springfield. Líza ukazuje svoji brzkou inteligenci tím, že si vyměnila plenu jako nemluvně. Stejně jako zbytek její rodiny se učí jazyky nezvykle rychle, byla schopna se naučit od Milhouse plynně italsky za neuvěřitelně krátký čas. Líza celkem také hodně zmatkuje, například když nebyla schopna vymyslet dvě synonyma pro slovo STOP, tak ji zachvátila nevídaná panika. Ráda se nechává od lidí známkovat za své skutky jako ve škole.

Víry

Lízin politický pohled je spíše levicový a liberální. Líza je vegetariánka a podporuje hnutí pro Svobodný Tibet. Stejně jako její matka Marge podporovala demokratku Mary Bailey namísto pravicově založeného Montgomeryho Burnse.
Přestože stále podporuje křesťanství, v jehož víru byla vychovávána, nyní Líza také experimentuje s buddhismem, kde se rozhodla následovat Ušlechtilou osmidílnou stezku.

Vegetariánství

Líza se stala vegetariánkou převážně z etických důvodů. Příležitostně lze vidět, že Líza má problémy se svým vegetariánstvím, když jí věci jako například gumové medvídky nebo marshmallow, které jsou tvořeny ze zvířecí dřeně. Líza má také neobyčejně citlivé chuťové pohárky a proto v jednom z dílů požádá svého bratra, aby jí hledal lanýže, které ovšem nejsou na prodej, ale Líze k jídlu.

Muzika

Líziny hudební schopnosti jsou velmi rozsáhlé: zpívá krásným hlasem (jednou vstoupila do soutěže ve zpěvu a vyhrála), umí hrát na mnoho rozličných nástrojů, jako například na:šestistrunnou kytaru, elektrickou kytaru, akordeon, klavír a trumpetu. Ovšem její největší vášní a láskou je její barytonový saxofon, na který ji můžeme vidět hrát velmi často.

Vzhled

Líza má blonďaté vlasy ve tvaru mořské hvězdy a šedomodré oči. Nosí náhrdelník z bílých perel a šaty bez rukávů a ramínek, boty nosí červené na pásek. Když chodí do kostela nebo na jiné formální akce, tak si obléká růžové šaty s krátkými rukávy, kde je spousta motýlků a mašlí, bílé ponožky a na hlavě nosí růžový klobouk se stuhou okolo.

Učení mimo školu

Mluví plynně italsky (naučil ji to Milhouse), také umí nějaká francouzská, německá a španělská slovíčka. V díle "Kouzelná Líza (The Great Simpsina)" studovala magii pod vedením Velkého Raymonda.

Romantické vztahy


Colin
Předtím než byl Springfield zavřen do báně, se Líza zamilovala do irského ochránce životního prostředí, chlapce Colina. Uměl hrát na piáno, kytaru, trumpetu, bubny a baskytaru. Líza pověděla své mamince Marge, že nejlepší na něm je, že není vymyšlený a na to Líze Marge odvětila, že nejdůležitější věcí je, že jí naslouchá.

Nelson Muntz
Lízin první přítel nebyl nikdo jiný než Springfieldský drsňák Nelson Muntz. Jednoho dne Nelsona Líza pozvala ven, protože ji připadalo neuvěřitelně atraktivní jeho drsňácké chování a životní styl. Poté co Nelson Líze lhal, se s ním Líza rozešla.

Ralph Wiggum
Ralph se do Lízy jednou zamiloval poté, co mu Líza poslala valentýnku, protože mu ji nechtěl poslat nikdo jiný. Ralphík dal Líze lístek na dvacátou pátou výroční Krustyho show, bohužel Ralphíkovi Líza zlomila srdce potom, co do televize řekla, že Ralpha nemiluje. Dodnes zůstávají přáteli.

Milhouse Van Houten
Ze všech mužů, kteří shledali Lízu atraktivní, není nikdo tak odhodlaný a rozhodnutý, jako Milhouse Van Houten, který se neustále snaží uchvátit Lízino srdce. Při jedné příležitosti, kdy Líza jela na školní výlet do Itálie, byla nucena se naučit italsky od Milhouse, který uměl italsky díky své babičce, u které jako malý pobýval. Je nutno dodat, že toto ze všech Milhousových pokusů vypadalo nejnadějněji a Líza se díky italštině do Milhouse téměř zamilovala, pak to ale Milhouse pokazil, protože ho Líza načapala s jinou dívkou. V epizodě "Střihoruký Homer (Homer Scissorhand)" je Líza frustrována z toho, že Milhouse políbila.

Jednou se Líza pokusila pozvat Milhouse na školní ples, ale bohužel pro ni zjistila, že Milhouse je již zadaný. Když se Milhousovi rodiče ztratili v moři, byla Líza a několik dalších dívek ze školy okouzleny Milhousovou novou osobnosti osamělce. V díle "Lízina svatba (Lisa's Wedding)" je odhaleno, že přišla o své pannenství právě s Milhousem. Líza se s Milhousem nakonec vdala.

Rodina

Lízin vztah s otcem je těžký. Často se hádají, avšak také nastávají momenty, kdy jsou si velmi blízcí. Jejich vztah má často schéma takové, že Homer Lízu ignoruje a Líza se Homerovi vyhýbá.

Protože jsou sourozenci, Líza a Bart mají velmi často nějaké potyčky, od hádek až po rvačky. I přes všechny možné neshody co mezi s sebou mají, se také celkem často spojí proti něčemu více důležitému, než jsou jejich mezivztahové problémy, což ukazuje, že se navzájem mají rádi. V jedné epizodě Líza téměř řekne dvěma děvčatům z vysoké, že Bart je velmi roztomilý kluk, po chvíli se ovšem rozmyslí, protože si uvědomí, že je to její bratr.

Pro Marge je Líza příkladnou dcerou a velmi málo se najdou situace, kdy si Marge na Lízu stěžuje. Velmi často se také ráda Lízinou dokonalostí chlubí různým lidem, ovšem v jednom díle to přežene, když nutí Lízu do baletu, kvůli kterému Líza začala pasivně kouřit. Líza není jenom dobrá dcera, ale také pomocnice, co se týče její mladší sestry Maggie, o kterou se stará mnohonásobně více než její bratr Bart.

Závěr

Líza Simpsonová může někomu připadat jako nesnesitelná šprtka, ovšem je to postava, která do seriálu přináší morálku a občas také svojí kapkou do mlýna i nějaký ten humor. Určitě je to postava, bez které si dnešní Simpsonovi nedokážu představit a bez které by ta Simpsonovská symbióza nepříliš dobře fungovala.
Zkopírováno z :http://www.postavy.cz/liza-simpsonova/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PitaPata Dog tickers