Itchy a Scratchy

30. srpna 2013 v 12:39 | Ver |  Popis epizod
Itchy a Scratchy jsou doslova "seriálem v seriálu" Simpsonovi, což je samo o sobě velmi unikátní a netradiční v rámci podobných televizních show. Pointa tohoto "seriálu v seriálu" tkví v souboji mezi myší a kocourem, inspirovanými slavným 'Tomem & Jerrym'. Ovšem tak jak mají Simpsonovi ve zvyku vše obrátit ve vtip, i tento mini-seriál si nebere žádné servítky.

"Za dobu své existence se stali samostatně žíjícím fenoménem, který naprosto dokonale doplňoval kontury seriálu Simpsonovi."


Modrý myšák Itchy je totiž 'pronásledovatelem' černého kocoura Scratchyho. Ale jejich souboje nejsou jen mlácení se košťaty nebo žehlicími prkny, jako je to v případě Toma & Jerryho. Itchy s oblibou Scratchyho řeže motorovou pilou na kousky, nechá mu vybuchnout granát ve střevech nebo ho zadusí vlastnímy vnitřnostmi.
Itchy a Scratchy byli určitě inspirací pro 'Happy Tree Friends', který mučení kreslených zvířátek přenesl na celou řadu stvoření. Ovšem pro fanoušky Simpsonů budou Itchy a Scratchy vždy na prvním místě. Za dobu své existence se stali samostatně žíjícím fenoménem, který naprosto dokonale doplňoval kontury seriálu Simpsonovi.

JAK VZNIKLI?

Poprvé se Itchy a Scratchy objevili v Simpsonových v Show Tracey Ullmanové, a to 20.11. 1988 v díle 'Bart Simpson Show'. Simpsonovi byli v té době stále ve fázi krátkých skečů a teprve čekali na svojí premiéru ve formátě dvaceti minutového dílu. Podívejte se na celý skeč a posuďte, zdali se postavičky nějak liší od současné podoby.Autor Simpsonů, Matt Groening, Itchyho a Scratchyho zařadit do seriálu, protože v dětství s kamarády snil, jaké by to bylo, kdyby mohli být autory násilné verze Toma a Jerryho. Itchy a Scratchy jsou často prostředkem, jak díl o něco natáhnout a zpestřit, nebo odvést pozornost od hlavního děje.

Ovšem v několika dílech jsou centrem pozornosti právě obě postavičky. Například v díle 'Itchy & Scratchy & Poochie', kde se pokoušejí autoři kresleného seriálu oživit stereotyp dílů přidáním nové postavičky - Psa Poochieho, o které píšeme více v sekci vývoje těchto postaviček.

VÝVOJ ITCHYHO A SCRATCHYHO

Itchyho vytvořil Chester J. Lampwick v roce 1919 (proto mu také patří práva této postavy). Lampwick je také znám jako "otec násilí v kreslených seriálech". V roce 1921 Roger Meyers "ukradl" Itchyho a spolu s ním vytvořil "Itchy a Scratchy Studio". Původně se Itchy jmenoval "Itchy, šťastný myšák" (parodie na "Oswalda, šťastného králíka").

Scratchy byl poprvé spatřen v roce 1928, v kresleném seriálu "Šťastný kocour". Film, který trval přibližně čtrnáct sekund, ukazoval chodícího kocoura, který si hvízdal a rovnal si čepici na hlavě a nebyl moc oblíbený. Protože autor Scratchyho není známý, neví se, zdal Meyers "ukradl" i tuto postavu, podobně jako v případě Itchyho, a nebo zda ji vytvořil on sám.

Později, v roce 1928, se Itchy a Scratchy poprvé objevují společně v kresleném seriálu "Parník Itchy", což je parodie na Disneyho "Parník Willie" s Mickey Mousem. Itchy a Scratchy Studio je nyní pod vedením Rogera Meyerse Juniora, syna původního autora. Itchy a Scratchy studio přitom zkrachovalo, poté co je zažaloval Lampwick, a chtěl po nich 800 miliard dolarů. Naštěstí však bylo ihned poté zachráněno, protože dostalo velký peněžní obnos od státu.

Itchy a Scratchy show je částí Krustyho show, přestože se na chvíli přesunula na "Gabbo show". Show po přesunu na "Gabbo Show" podstoupila ohromné změny, všechny stopy násilí byly zahlazeny, Marge Simpsonová dokonce vytvořila protestní kampaň zameřenou proti násilí. Později se ale všechno vrátilo do starých kolejí, a Itchy a Scratchy show byla zase zalitá krví s porcí vnitřností navíc.

Show je momentálně animována v Jižní Korei, June Bellamy mluví obě kreslené postavy, Itchyho i Scretchyho. Do show byla přidaní postava Poochie, což byl kreslený pes navržen podle přesných požadavků dětí. Poochieho mluvil Homer a postava měla oživit sterotyp seriálu, který děti už začínal nudit. Nakonec byl ale ihned po prvním díle zase stažen z vysílání, protože děti iritoval.- Když se v Simpsonových objevují tvůrci Itchyho, & Scratchyho, často jsou karikaturami skutečných tvůrců Simpsonů.

- Pouze v jediném díle se Scratchymu podaří zabít Itchyho.

- Itchyho mluví Dan Castellaneta (dabér Homera, dědy nebo Krustyho) a Scratchyho mluví Harry Shearer (dabér pana Burnse, Smitherse, nebo Neda Flanderse).

- Itchy a Scratchy se neobjevovali pouze v kreslených seriálech, ale také v rádiu, ve dvou filmech (Pinitchio, Scratchtasia) a v televizních reklamách.

- Text písně je sice jednoduchý, ale pokud se ho chcete naučit nazpaměť, máme ho zde pro vás!
"They fight! and bite!
They fight and bite and fight!
Fight, fight, fight!
Bite, bite, bite!
The Itchy and Scratchy Show!"
Při závěrečných titulkách běží píseň ve stejném znění, ale v minulém čase a s pomalejším tempem.
"They fought! and bit!
They fought and fought and bit!


Překlad snad není nutný, stačí, když vám prozradím, že Fight znamená bojovat a bite kousat. Kdo by měl zájem si písničku zazpívat, nebo jenom poslechnout pro potěšení, máme tu pro vás odkaz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
PitaPata Dog tickers